Черговий синоптик: (+380 462) 667 009

Чернігівський ЦГМ

Про нас 

 

CGM

Наукові дослідження в сфері гідрометеорології на території Чернігівської області мають досить давню історію. Перші спостереження проводили окремі особи, котрі фіксували температуру повітря, кількість атмосферних опадів та інші метеорологічні явища, як дуже важливий фактор для сільськогосподарських робіт і господарської діяльності людини в цілому.

Нерегулярні гідрометеорологічні спостереження на території сучасної Чернігівської області почали проводити в м. Сновськ та поблизу м. Чернігів в 1769-1782 рр.

Регулярні пункти метеорологічних спостережень на території області утворилися в період між 1885 та 1929 роками. Зокрема, метеостанція Ніжин працює з 1885 року, метеостанція Чернігів з 1919 року, а метеостанція Остер – з 1922 року. На метеостанції Сновськ спостереження проводяться з 1924 року, на метеостанції Прилуки – з 1926 року. В 1928 році було відкрито Придеснянську воднобалансову станцію, а в 1929 – метеорологічну станцію Семенівка.

Перші регулярні спостереження за гідрологічним режимом р. Десни почалися в с. Макошино Менського району 1879 року та м. Чернігів 1884 року.

Працювали на станціях та постах як фахівці, так і аматори: сільські вчителі, листоноші, лікарі, заможні мешканці, грамотні селяни. Програма робіт включала спостереження за температурним режимом, кількістю опадів, грозами, зливами, сніговим покривом, сніговими хуртовинами, за станом сільськогосподарських культур, властивостями ґрунту та гідрологічним режимом річок на водомірних постах (рівнем, температурою води, замерзанням і скресанням рік, тощо).

Спостереження, хоч і з перервами, проводилися навіть під час Другої світової війни в 1941-1945 рр.

Всі вище згадані метеорологічні станції та гідрологічні пости діють по цей час.

1 листопада 1950 р. на базі метеорологічної станції Чернігів було створено гідрометеорологічне бюро Чернігів, а з 1 липня 1988 р. його реорганізовано у Чернігівський обласний центр з гідрометеорології (Чернігівський ЦГМ). Наразі Чернігівський ЦГМ є неприбутковою організацією, що належить до сфери управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій та безпосередньо підпорядковується Українському гідрометеорологічному центру. Чернігівський ЦГМ забезпечує проведення гідрометеорологічних спостережень і базових спостережень за забрудненням навколишнього природного середовища, збір, оброблення та узагальнення матеріалів спостережень, прогнозування погоди, агрометеорологічних умов вегетації сільськогосподарських культур та їх врожайності, небезпечних і стихійних гідрометеорологічних явищ.У підпорядкуванні ЦГМ знаходиться Придеснянська воднобалансова станція, шість метеостанцій та дванадцять гідрологічних постів, які розташовані на території Чернігівської та Сумської областей.

 

Контактна інформація

Адреса: вул.Пантелеймонівська, 12, м. Чернігів, 14017
Приймальня: (0462) 677-217
E-mail: pgdchernigiv@meteo.gov.ua